Jak kształtowała się archeologia lotnicza?

fotografie w albumie ze zdjęciami
Napisał: Kurtis Garbutt
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jako młody człowiek interesowałem się historia. Obecnie także tak jest, niestety mam jako dorosły sporo mniej wolnych chwil na zabawę swym hobby. Jednakże, kiedy ukazują się jakieś notatki o historii w periodykach, próbuję je śledzić. Od czasu do czasu również przeglądam strony tematyczne.

Ujęcia z nieba są idealnym materiałem na promocję własnych usług. Skorzystają na nich prywatni biznesmeni (deweloperzy, właściciele gruntów) jak i większa wspólnota terytorialna (gminy, powiaty, województwa).
Filmowanie i zdjęcia z powietrza
Napisał: energylabsbr
Na podstawie: http://www.flickr.com
Biorąc pod uwagę ciągłą przebudowę sieci autostrad w moim kraju i innych wielkich inwestycji, realizuje się niemałą ilość badań archeologicznych, narzuconych ustawą. Nie zaskakuje wobec tego fakt, iż co jakiś czas o niecodziennych znaleziskach z dziedziny archeologii będą media głosić.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza
Napisał: energylabsbr
Na podstawie: http://www.flickr.com
Reklama terenu z powietrza to także magnes dla gospodarstw agroturystycznych, domków letniskowych czy pensjonatów. Z drugiej strony filmy z powietrza kojarzy się z kręceniem widowiskowych scen do filmów. W parze z efektami idzie jakość – sprzęty o najlepszych gabarytach wynoszą bezzałogowe platformy, które pozwalają cieszyć się świetną jakością przekazu. Począwszy od małych wykrywaczy metalu, aż po urządzenia bardzo posunięte technologicznie, jak na przykład samolot bezzałogowy i helikoptery stosowane do wykonywania zdjęć z góry.

Tak robione zdjęcia są bardzo pożądane, albowiem z balonu widać zwyczajnie więcej. W wielu kazusach zdjęcia z góry to najwłaściwsze wyjście. Tak jest np. w przypadku archeologii morskiej. Przedmioty które pragniemy poznać po prostu trudno jest innym sposobem odnaleźć na morzu. Podobnie jest na lądzie.

Naukowiec w balon ma możliwość oglądać sferę dociekań i przez swe doświadczenie umiejscowić niezbadane stanowisko archeologiczne. Inaczej mówiąc, nawet jeśli sami nie deklarujemy, jak byśmy się zachowali w konkretnej chwili, to istnieje cała masa rzeczy, które ukazują, jak potoczyłyby się nasze losy. Wśród najistotniejszych z nich należy wymienić: cechy charakteru, żywiołowość, praktykę z podobnymi sytuacjami czy reakcja na zbliżone dramaty (jednak u innej osoby). Najbardziej obiektywnie jednak ocenią nas nieznani nam ludzie, oczywiście „najłatwiej” nie znaczy najbardziej zgodnie z prawdą, gdyż ktoś z zewnątrz ocenia nas jedynie po tym, co dostrzega na zewnątrz, lub co na nasz temat usłyszy, często będą to rzeczy nie mające sensu. Można je porównać na przykład do opinii ludzi którzy nie rozmawiali nigdy z obcokrajowcem, a bazując na krzywdzących i niedorzecznych stereotypach uważają, że w dalekich krajach mieszkają tylko ludożercy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-15 07:02:09
Tagi: zdjęcia, historią, balonie