Trudno jest przemieszczać się do nieznanego celu bez solidnej nawigacji

Większa część interwencji GOPR dotyczy niewłaściwego przygotowania miłośników wspinaczki w górach do trudnych warunków związanych z terenem. Nieprzystosowanie jest tak bardzo rażące, że ludzie wybierające się w góry niekiedy nie znają nawet numeru alarmowego do służb ratowniczych. Był to jeden z najważniejszych powodów, dla którego na terenie kraju wprowadzono numer telefonu 112. Góry to bardzo niebezpieczne tereny, szczególnie w w zimie czy wczesną wiosną, gdy nie stopniał jeszcze cały śnieg. Doświadczeni miłośnicy wspinaczki za każdym razem sprawdzają prognozę pogody oraz obecne warunki pogodowe panujące na miejscu, sprawdzają też ostrzeżenia dotyczące lawin, ale przede wszystkim biorą ze sobą konieczną dla tego rodzaju warunków odzież.

Jednym z najważniejszych elementów, są buty wspinaczkowe (www.skalnik.pl/buty/wspinaczkowe_57.html). Przeważnie wędrując po górach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną boleśnie obcierać nasze nogi albo przemakać. Nieodpowiednio dopasowane obuwie, potrafi zrujnować nawet najbardziej atrakcyjną wypawę. Pierwszym pytaniem, jakie winniśmy sobie zadać to, jakie przeznaczenie mają mieć nasze buty. We wspinaczce górskiej najistotniejsze jest obuwie – w sklepach sportowych niejednokrotnie spotyka się tzw.

obuwie trekkingowe, czyli dopasowane właśnie do warunków górskiej wędrówki. Buty tego rodzaju posiadają utwardzenie za kostką, są wyprodukowane z wytrzymałego tworzywa które pozwala stopom oddychać, ale w pierwszej kolejności mają twardą podeszwę której nie przebije żaden kamień. Istotnym wyposażeniem jest również odpowiednia kurtka z powłoką przeciwwietrzną, takie ubrania są jednak drogie więc w górach często widuje się polary. Stanowią one dobrą izolację cieplną i ochraniają w ograniczonym stopniu przed wiatrem. Przed wycieczką w góry zawsze należy się zaopatrzyć również w dokładną mapę i kompas oraz mieć naładowany telefon komórkowy by w niebezpiecznej sytuacji zadzwonić po odpowiednie służby.

Jaka nawigacja jest no na ten moment najwspanialsza? To tylko osobista opinia autora tego tekstu, ale w zasadzie na duże zainteresowanie zasługują produkty marki Garmin (zamów na stronie). Bądź co bądź nie ma bardziej znanej firmy zajmującej się produkowaniem nawigacji, niźli akurat Garmin! Można śmiało powiedzieć, że w większości przypadków Garminy są najbardziej kapitalne, to oczywiste. Mocno raduje serce, iż firma Garmin jest wśród Polaków na czele, ponieważ to następny dowód na to, że na szczęście wcale nie jest z polskim społeczeństwem beznadziejnie. Mamy gust, to rzeczywistość! Każdy, kto wybiera się na długą wycieczkę - obojętnie czy w zimne góry, czy rozżarzoną pustynię winien zadbać o miejsce do spania. Obecnie namioty są budowane specjalnie na przeróżne okoliczności klimatyczne.

Specjalne tworzywo, z którego są wyprodukowane powoduje, że są nieprzewiewane i nie przemakają łatwo. Strzegą też dobrze od temperatury gwarantując komfortowy jak i również regenerujący odpoczynek. Gdy kupi się już namiot konieczny będzie jeszcze śpiwór a, także karimata. Owe dwie proste rzeczy, o ile przyzwoicie wyprodukowane uczynią nocowanie na świeżym powietrzu w dużym stopniu przyjemniejszym oraz bezpieczniejszym. Dzisiejsi wytwórcy dostosowali je do rozmaitych terenów i temperatur tak, że na każdą podróż znajdzie się adekwatny ekwipunek. Wszystko to wyśmienicie pomieszczą innowacyjne plecaki mammut. To znakomicie, że teraz każdej osobie są bez trudu dostępne wojaże a, także potrzebny ekwipunek w nieznacznej cenie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-13 06:48:28
Tagi: odpoczynek, Garmin