Należy znać własne prawa

lot
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Jakieś siedem miesięcy temu, chciałam pojechać do Grecji. Jako że nie przepadam za korzystaniem z usług biura podróży, postanowiłam zorganizować całość wyjazdu na własną rękę. Jaka byłam uradowana, gdy znalazłam nie tak drogie bilety na samolot. Ogarnęło mnie wielkie podekscytowanie. Nawet w najmniejszym stopniu nie domyśliłam się co może mnie czekać. Niestety, jednocześnie samolot to maszyna w istotnej mierze uzależniona od warunków atmosferycznych lub ewentualnych awarii technicznych, toteż może się zdarzyć, że linie lotnicze zdecydują się na odwołanie określonego lotu, na który pasażerowie zakupili już bilety.

Oczywiście, dla klientów jest to istotny kłopot, szczególnie, że zazwyczaj po przylocie na miejsce mają oni konkretne plany, z których w takim przypadku muszą zrezygnować. Linie lotnicze muszą wówczas wobec tego wypłacić odszkodowanie za odwołany lot. Nadszedł dzień wylotu. Parę razy sprawdzałam, czy wszystko spakowane. Bagaże, dokumenty, bilety. A więc wszystko jest.

Byłam troszkę później niż zazwyczaj. Zasady jego wypłacania w ogromnej mierze zależą od wewnętrznej polityki przewoźnika, jednakże zazwyczaj wysokość odszkodowania jest ściśle uzależniona od długości lotu, jaki został odwołany. Co więcej, pod uwagę brany jest czas opóźnienia lotu. Warto zapoznać się także z wykluczeniami odnoszącymi się do odszkodowania. Chociażby, jeśli lot został odwołany stosownie wcześniej bądź pasażerom zaproponowano alternatywne połączenia, wtedy odszkodowanie nie jest wypłacane, ponieważ mieli oni czas na zarezerwowanie innego lotu. Odszkodowanie nie obejmuje też sytuacji, na które sam przewoźnik nie ma jakiegokolwiek wpływu, jak chociażby niebezpieczne warunki atmosferyczne, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla pasażerów lub konflikty polityczne w danym kraju.

Do tej grupy należą też ewentualne strajki (-> zobacz przykłady). Pełna zapału przekazałam mój bilet do weryfikacji. I w tym momencie pani powiedziała, że jest jej niezmiernie przykro, ale w samolocie zabrakło miejsca. Sprzedali za dużo biletów. Mam odpowiedni bilet, lecz nie mogę polecieć, bo nie ma miejsca. O zgrozo.

Przygnębiona, zapytałam nawet czy mogłabym w takim razie lecieć następnym lotem. Okazało się, że wszystkie są albo zajęte albo dziś nie wylecą. Jedyna rzecz jaką uzyskałam, to zwrot pieniędzy za bilet. Moja rezerwacja w hotelu przepadła, a tym samym greckie wakacje. Podobnie jak w sytuacji wszystkich pozostałych środków transportu, także w transporcie drogą lotniczą zdarzają się niespodziewane wypadki. Często związane są one z pogodą, w wyniku czego samolot nie może wystartować w ustalonym momencie. Pasażerowie powinni w pierwszej kolejności znać własne prawa i wiedzieć, czy i w jakich przypadkach przysługują im odszkodowania lotnicze. W sytuacji pojawienia się zakłóceń Za każdym razem trzeba walczyć o swoje prawa, szczególnie jeśli wyjątkowa sytuacja zaistniała z winy przewoźnika (-> przejdź na skylegal.pl).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-13 06:48:28
Tagi: lot, strajki, zwrot, odszkodowania lotnicze