Organizacja podroży

plaża w Międzyzdrojach
Napisał: unukorno
Na podstawie: http://www.flickr.com/
Już teraz powinno się zaplanować sylwestra i wybrać najbardziej interesujące oferty! W tym roku bardzo często poszukiwany jest Sylwester w Karpaczu bądź nastrojowy sylwester we dwoje. Jedno jest pewne - na powitanie Nowego Roku wyruszamy w Polskę i odstępujemy od wyjazdów do ciepłych krajów oraz dalekich wypraw! Bardzo znanym miejscem na przechadzki w Międzyzdrojach jest molo o długości trzystu dziewięćdziesięciu pięciu metrów, znajdujące się w środkowej części miejskiej plaży, przy amfiteatrze i pasażu handlowym. Molo jest jednocześnie przystanią morską, z której można wyruszyć pragnąc odwiedzić Świnoujście i niemieckie porty wyspy Uznam. Ciekawostką jest mieszcząca się po wschodniej części wejścia na molo szafka meteorologiczna z przełomu XIX i dwudziestego wieku powiadamiająca urlopowiczów o stanie pogody. Szafka ma wyjątkowo misterne, bajeczne upiększenia i jest zabytkowym obiektem małej architektury. W nadmorskiej części miasta znajdują się historyczne zabudowania kurortu i Park Zdrojowy imieniem Fryderyka Chopina z pomnikiem tego fantastycznego artysty i pianisty. Międzyzdroje bardzo często kojarzą nam się ze znanymi artystami – zapewne z powodu odbywającego się tu do 2006 r.

Festiwalu Gwiazd. O tej kultowej imprezie przypomina nam ciągnąca się obok hotelu „Amber Baltic” Promenada Gwiazd z odciskami rąk znanych z polskiego kina aktorów i artystów. Historia Promenady Gwiazd sięga tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego szóstego roku, kiedy w trakcie Wakacyjnego Festiwalu Gwiazd swoje dłonie odcisnęli tutaj pierwsi, polscy aktorzy. Przy Alei mieści się ławeczka Gustawa Holoubka, gdzie można odpocząć u boku figury tego znakomitego aktora i inscenizatora. Nie tylko odciski dłoni, ale także całe znakomitości można ujrzeć w Gabinecie Figur Woskowych. Stoją tu artyści, politycy, postacie z bajek a także ludzie o nieprzeciętnym wyglądzie. Poszukując koncepcji na urlop 2014 oraz licząc na aktywny wypoczynek można zdecydowanie postawić na Międzyzdroje.

Międzyzdroje mogą pochlubić się fantastyczną plażą z jasnym i wyjątkowo drobnym piaskiem. Plaża miejska jest bardzo dobrze zagospodarowana - znajdują się wypożyczalnie sprzętu morskiego, zjeżdżalnie wodne, można wykupić przejażdżkę "bananem" czy skuterem wodnym. W sezonie na oszałamiającą uciechę zaprasza turystów dyskoteka Copacabana. W Międzyzdrojach odbywa się bardzo dużo ciekawych imprez przyciągających tabuny uczestników i widzów. Najistotniejsze z nich, to: Eurofestiwal, Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego Perła Bałtyku, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Amber Baltic - Festiwal Muzyki Klasycznej i Romantycznej, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej, Europejski Festiwal Gwiazd, Muzyczne lato w Międzyzdrojach, Międzynarodowe Czwartki Organowe, Spotkania Artystyczne Seniorów Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar miasta Międzyzdroje oraz Morskie Zaduszki. Wakacje nad morzem Bałtyckim mogą okazać się świetną okazją do odrobiny szaleństwa i aktywnego wypoczynku. Międzyzdroje leżą w sąsiedztwie Wolińskiego Parku Narodowego.

Na jego terenie są najwyższe klify w kraju – wznosząca się tu góra Gosań osiąga 93 m. U stóp spadzistych osuwisk położona jest wąziutka, skalista plaża. Najsłynniejszym mieszkańcem tutejszego odcinka wybrzeża jest foka szara, znajdująca się na liście zagrożonych gatunków w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt”. Na starych i wysokich dębach, sosnach i bukach swoje gniazda zakładają bieliki, których liczebność w Parku ocenia się na 3 – 4 pary lęgowe. Przypuszcza się, że w okolicach Parku gniazduje następne 6 – 7 par. W okresie zimowym powiększa się tutaj liczba ptasich drapieżników i można doliczyć się tu wówczas około trzydzieści gatunków. W Parku występuje też interesująca roślinność, m.in.

wiekowa buczyna pomorska obrastająca klify, mniej więcej 8 gatunków storczyków i jedyny krajowy gatunek liany – wiciokrzew pomorski. W Wolińskim P.N. położone jest także piękne jezioro Wicko Wielkie z wyspą Wielki Krzek. Ciekawostką botaniczną są tu słonolubne gatunki roślin, na przykład świbka nadmorska. Obszar ten określany jest Wsteczną Deltą Świny, gdyż w trakcie sztormów morze wdzierało się korytem rzeki w ląd zostawiając tu słone osady. Urok delty w pełni można docenić zerkając na nią ze wzniesienia Zielonka. Następne znajdujące się tu jeziora to Czajcze, Żółwińskie i Kołczewo. Obfitują one w ryby i są ukochanym miejscem wydr. Wyjątkowa natura Wolińskiego P.N. pokazana jest w tutejszym Muzeum Przyrodniczym.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-09 06:44:31
Tagi: Bałtyk, plaże, morze, Sylwester, nowy rok, molo, porty, Lato